Refund policy

RETURN POLICY AND REFUNDS

We hope you enjoy your shopping experience with cfbrazil. Your satisfaction is always our first priority. Please feel free to contact us at infocfbrazil@gmail.com if you need assistance. We will reply to you within an asp.

Our Return Policy is as follows:

 

If you have received a defective product and want to exchange it, you need to contact us and return the product within 15 days of delivery for exchange or refund.

 

For the returned item(s), we will arrange a replacement or issue a refund after we have received your package and inspected it (The product must be in perfect condition. We do not will do a refund if the product was used, with odored, or modified.)

Please note the following items cannot be returned or exchanged: Swimsuit, lingerie.

To initiate an exchange or a refund in the CFBRAZIL, Simply click on "Contact Support" and send us your request.

-Name

-Request number

-Product's name

-Why this change

Our customer service will help process your request. Customer service can also be reached at support@cfbrazil.cz

 

Please contact us before sending the item back to us for a refund. WE DO NOT ACCEPT RETURNED ITEMS THAT WERE SENT BACK BY YOU DIRECTLY WITHOUT CHECKING WITH US FIRST

 

Refunds will be issued back to the original form of payment that was used to place your order. Please allow 24 hours with Paypal and 7-20 days with a credit card for your refund to appear.

The product must be in perfect condition. We will not send the money back if the product was used, with odored, or modified products.

 

When a gift card (or any other free giveaway) is applicable to order and if that order is refunded for any reason, the gift card (or any other free giveaway) used in that order cannot be refunded.

CFBRAZIL cannot refund or be responsible for any fees not paid to us, which includes customs taxes or VAT and any return shipping costs you may incur in the refund process.

 

You have to pay for the return shipping fee unless a mistake is made by CFBRAZIL.


Please contact support@cfbrazil.cz for the return shipping address.

 

 

POSTUP REKLAMACE

POTŘEBUJETE ZBOŽÍ REKLAMOVAT NEBO VYMĚNIT?

 

Stáhněte si jednoduchý formulář níže, který zároveň slouží k výměně zboží nebo vrácení peněz, přiložte kopii daňového dokladu (faktury) a spolu se zbožím jej odešlete na adresu:

CfBrazil fitness & beach wear
Nádražní 94/49
150 00 Praha 5

Vrátit nebo vyměnit zboží můžete do 14-ti dní od obdržení zboží. 

Reklamované zboží nám pošlete řádně zabalené, aby nedošlo k poškození při přepravě. Balíček neposílejte na dobírku. Taková zásilka nebude převzata!

Vaši zásilku můžete také reklamovat, vrátit nebo donést na výměnu do kamenné prodejny CfBrazil fitness & beach wear, Nádražní 94/49, Praha 5 (metro Anděl, výstup Na Knížecí).

 

Vaši zásilku zpracuje naše reklamační oddělení a jakmile bude požadavek vyřízen, uvědomíme Vás emailem nebo SMS.

Peníze za vrácené zboží, Vám budou poslány na účet BEZ poštovného.

Záruční lhůta je zákonem stanovena na 24 měsíců, u našeho zboží slouží daňový doklad (faktura) zároveň jako záruční list.

Reklamace se nevztahují na závady způsobené nesprávným použitím a opotřebením neodpovídajícím způsobem. Zákazník je povinen uplatnit reklamaci neprodleně po vzniku vady.

Reklamaci budeme posuzovat v souladu s pokyny stanoveným výrobcem zboží. Maximální doba vyřízení reklamace je zákonem stanovena na 30 dní, ale budeme se snažit vše maximálně urychlit.

Stáhněte si VZOROVÝ FORMULÁŘ PRO VRÁCENÍ ZBOŽÍ 

 

 

[time] minutes ago, from [location]
You have successfully subscribed!